Somali Vizesi

Somali Federal Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Hizmet (gri), Hususi (yeşil pasaport), diplomatik (siyah) ve umumi (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Somali vizesi uygulamasına tabidir.

 

Somali vizesinde kapı vizesi var mı?

Somali’ye turistik, ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla yapacağınız seyahatlerde ülkeye giriş izni tanıyan Somali vizesini sınır kapılarında alma şansınız yoktur. Bu nedenle Somali vize işlemlerinizi seyahatinizden önce Türkiye’den yürütmeniz gerekir. Somali’ye seyahatlerde salgın ve bulaşıcı hastalık riskine karşı sarı humma aşı belgenizi yanınızda bulundurmanız ve sınır kapısında göstermeniz zorunludur.

 

Somali vizesi nasıl alınır?

Somali’ye kısa süreli turistik, ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amaçlı yapacağınız seyahatleriniz için öncelikle seyahat amacınızı ve vize kategorisini belirlemelisiniz. Somali vize başvurunuz öncesinde gidiş amacınıza uygun bir vize kategorisi belirlemeniz Somali vize işlemlerinizin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Somali’nin Türkiye’deki politik temsilciliği Somali Ankara Büyükelçiliği’dir. Somali vize işlemleriniz için elçiliğe şahsen gelmeniz gerekmektedir.

 

Somali vizesi başvurumu nasıl yapabilirim?

Somali’ye turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı gerçekleştireceğiniz seyahatler için vize başvuruları ülkemizde Somali Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılabilir. Somali vize işlemlerinizi pratikleştirmek ve hızlandırmak adına alanında deneyimli bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şirketimiz Somali vize başvurularını sizler adına gerçekleştirmek konusunda tam yetkiye sahiptir.

 

Somali vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Somali vize başvurularında davetiyeli bir prosedür izlenmesi gerekmektedir. Somali Elçiliği’ne turistik kategoride yapılan vize başvuruları ülkedeki iç güvenlik uygulamaları nedeniyle kabul edilmemektedir. Somali Ankara Büyükelçiliği başvuru sahiplerinden mutlaka davetiye mektubu talep etmektedir.

 

Somali turistik ticari aile ziyareti vize başvuru evrakları:

 • Pasaport (Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.)
 • Ticari davetiye (Ticari vize başvuruları için Somali’deki şirketten alınmış davet yazısının mail yoluyla iletilmesi yeterlidir)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf (2 adet beyaz fon üzerine)
 • Somali vize başvuru formu
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Uluslararası aşı sertifikası (Sarıhumma aşı kartı)

 

Mesleki Evraklar

 • Şirket evrakları: Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise ticari vize başvurusu sırasında çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopilerini sunmalıdır.
 • Vize Talep Dilekçesi: Başvuru sahibinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına Elçiliğe hitaben İngilizce olarak yazılmış vize talep dilekçesi kaşeli ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat amacı ve seyahat tarih aralıkları belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları: Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır
 • Şahsi banka hesap özeti: Kamerun seyahatini gerçekleştirmeye yetecek kadar paranın yer aldığı banka hesabının dökümü ibraz edilmeli. Banka hesap özeti ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Banka hesabında en az 7000 TL bakiye bulunmalıdır.

 

Somali ticari vizesi

Somali’ye ticari amaçla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için Somali ticari vizesine başvuru yapılmalıdır. Somali ticari vize başvurularında Somali’deki ticari partnerinizden davet yazısı almalısınız.

Davetiye Somali’deki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, başvuru sahibinin seyahat amacı ve seyahat tarihleri, masraflarını nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen Somali şirket yetkilisinin pasaport veya kimlik fotokopisi de eklenmelidir. Somali ticari vize başvurularında başvuru sahibinin çalıştığı veya ortağı-sahibi olduğu şirketin son 3 aylık en az 7000 TL bakiyeli banka hesap özetinin sunulması gerekir.

 

Somali vizesi başvuru formu

İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde hazırlanmıştır. Somali Elçiliği vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasını ister. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmez. Somali vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak tamamlanması önemlidir. İmzasız başvuru formları Somali Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğrafınızı başvuru formunun sağ üst köşesindeki fotoğraf alanına yapıştırmayı unutmayınız.

 

Somali vizesi kaç günde çıkar?

Somali vize başvuruları ortalama olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Konsolosluğun ek evrak talebi olması durumunda vize işlem süresi bir miktar daha uzayabilir. Somali’ye seyahat planlarınızın aksamaması adına vize başvurunuzu seyahatinizden en geç 15 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Somali Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kazım Özalp, Reşit Galip Cd. No:100, 06700 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 436 40 28/ (0312) 436 32 69/ (0312) 446 32 76