Nijerya Vizesi

Nijerya vize işlemleri

Afrika ülkesi Nijerya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi vatandaşlarımız Nijerya vizesi uygulamalarına tabidir. Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde Nijerya vizesinden muaftır.

 

Nijerya vizesi nasıl alınır?

Nijerya vizesi almak için yürütülmesi gereken prosedürlerin tamamı Nijerya Ankara Büyükelçiliği üzerinden tamamlanır. İstanbul’dan Nijerya vize başvurusu 2021 yılı itibariyle yapılamamaktadır.

Diğer Afrika ülkelerine yönelik vize işlemlerinde olduğu gibi şirketimiz Nijerya vize işlemlerinizin elçilik üzerinden sizin adınıza yürütülmesi konusunda tam yetkiye sahiptir.

Nijerya vizesi almak için başvuru evraklarınızı ve pasaportunuzu tarafımıza teslim etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Nijerya vizenizi şahsen gelmenize gerek olmadan en kolay yoldan almanızı sağlayacağız. Elçiliğe şahsi olarak vize başvurusu yapmanız durumunda ise randevu günü ve saatinde bizzat Ankara’da bulunmanız gerekecektir.

 

Nijerya vizesi nereden alınır?

Nijerya vize başvurularıyla ilgili değerlendirme ve onay yetkisine sahip tek merci Nijerya Ankara Büyükelçiliği’dir. Nijerya vize başvuruları Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ederseniz edin Ankara’dan yapılmak durumundadır.

 

Nijerya vizesi randevusu

Nijerya vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Nijerya Ankara Büyükelçiliği randevusuz herhangi bir işlem kabul etmemektedir. Nijerya vize randevu günü ve saatinde başvuru evrakları eksiksiz biçimde ibraz edilerek vize başvurusu yapılır.

 

Turistik Nijerya vizesi

Nijerya Büyükelçiliği ülkeye turistik amaçlı gidişler için vize başvurusu kabul etmemektedir.  Nijerya’ya seyahatler için başvuru sırasında mutlaka davet mektubu istenmektedir. Bu nedenle ülkeye turistik amaçlı gidiş planları için davetiye temin edilmesi işlemlerin yürütülmesi için yararınıza olacaktır.

 

Ticari Nijerya vizesi

Nijerya’ya ticari ziyaret amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için Nijerya ticari vizesi alınmak zorundadır. Nijerya’daki ticari partnerinizin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanacak davetiye mail yoluyla gelebilir. Ayrıca Nijerya’dan davet eden şirketin yetkilisinin pasaport veya oturum kartı fotokopisi de başvuru sırasında elçiliğe sunulmalıdır.

 

Nijerya ticari vize başvuru evrakları

 • Şirket yazısı (Nijerya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak yazılmış gidiş amacını anlatan kaşeli ve imzalı olmalıdır Dilekçenin içeriğinde tarih, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve Nijerya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.)
 • Pasaport (En az 6 ay geçerliliğe sahip)
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Davetiye: Nijerya şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanacak davetiye mail yoluyla gelebilir. Ayrıca Nijerya’dan davet eden şirketin yetkilisinin pasaport veya oturum kartı fotokopisi de sunulmalıdır.
 • Davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi
 • Davetiye gönderen firmanın son 3 yıllık vergi ödendi sertifikası (Güncel olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 mm boyutunda, beyaz fon üzerine
 • Şirket banka hesap dökümü (Orijinal ve en az 10.000 TL bakiyeli olmalıdır)
 • Şirket evrakları (Güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve oda sicil kayıt sureti)

 

Çalışanlar için;

 • SGK işe giriş bildirgesi,
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık maaş bordroları ıslak imzalı ve kaşeli olarak)
 • Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için başvuru esnasında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini sunmaları gerekmektedir.

 

Nijerya vizesi kaç günde çıkar?

Nijerya vize başvuruları Nijerya Ankara Büyükelçiliği’nin ek evrak veya mülakat talep etmemesi durumunda ortalama olarak 7 ile 15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.