LAOS VİZE İŞLEMLERİ

Laos Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz;

Laos resmi adı ile Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti vize işlemlerine dair yazımız siz değerli ziyaretçilerimize yardım etmek amacıyla kaleme alınmıştır.

Ülkemizden Laos’a yapılan seyahatler genelde Tayland-Laos-Kamboçya-Vietnam tur planı bulunan vatandaşlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Laos, eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri nedeniyle vatandaşlarımızın ziyaret etmeyi tercih ettiği bir ülkedir.

Laos vizesi zor alınan bir vize değildir ancak vize işlemlerinin Türkiye’den tamamlanamaması nedeniyle yer yer zahmetli bir süreç gerekmektedir. Aşağıdaki bilgilendirmelerimizi Laos seyahatiniz öncesinde T.C Dışişleri Bakanlığı ya da Tayland’daki Laos elçiliklerine teyit ettirmenizi tavsiye ederiz. Laos’un Türkiye’de herhangi resmi bir temsilciliği bulunmamaktadır.

 

Laos vize istiyor mu?

Laos vizesi konusunda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi net bir bilgilendirmesi ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak Laos’a seyahat planı bulunan umuma mahsus (bordo), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi vatandaşlarımız yukarıda belirttiğimiz şehirlerden vize almak durumundadırlar.

 

Laos vizesi nasıl alınır?

Türkiye’den havayoluyla Laos’a direk uçuşlar bulunmaması nedeniyle bu ülkeye gitmek isteyen başvuru sahipleri Laos vizelerini Kamboçya veya Tayland’daki Laos Elçilikleri üzerinden almaktadırlar.

Pek çok başvuru sahibi Laos’a giriş hakkı tanıyan vizelerini Bangkok’taki Laos Büyükelçiliği veya Bangkok – Vientiane arasındaki Khon Kaen şehrindeki Laos elçiliğinden aynı gün içerisinde almaktadır.