Kenya Vizesi

Kenya Vizesi İşlemleri

Kenya ya da resmi adıyla Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir.  Kenya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik bağlar geçmişten bu yana sağlam temeller üzerine kurulmuştur.  Kenya’ya turistik, ticari, aile ziyareti, transit, eğitim amacıyla seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Kenya vizesi başvurusu yapmak durumundadırlar. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Kenya vize işlemlerinden muaftırlar. Özellikle Covid-19 pandemi sürecinde Kenya vize işlemlerinin seyrinde değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle Kenya seyahat planı yaparken vize uygulamalarının güncel tablosu hakkında Kenya vize başvuru danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Kenya kapı vizesi var mı?

Kenya’ya seyahat planı olan başvuru sahipleri ülkeye giriş için gerekli olan vizeyi kapıdan alamazlar. Kenya vizesi elektronik vize biçiminde verilmekte ve Kenya sınır kapısında onaylı Kenya e-vizesinin gösterilmesi istenmektedir.

Kenya e-vize işlemleri

Kenya vize başvurunuzu seyahat öncesi Türkiye’den yapmak durumundasınız. Ülkeye giriş için verilecek vize elektronik vize olacaktır.

Kenya e-vizesi almak için izlenmesi gereken Kenya online vize başvuru prosedürleri hayli kolay ve basittir. Kenya e vize başvurularındaki en büyük kolaylık vize başvuru için herhangi bir başvuru merkezine gitmek zorunda olmayıp tüm işlemlerin online olarak çevrimiçi ortamda gerçekleştirilebilmesidir.

Kenya e vizesi pasaportunuza basılmaz ve onay sonrası başvuru sahiplerine pdf formatında gönderilir. Ülkeye girişte Kenya elektronik vize çıktısını geçerli pasaportunuzla birlikte yanınızda bulundurmanız gerekir.

Kenya vize başvurusu nereye yapılır?

Kenya vize başvuruları Kenya İstanbul Başkonsolosluğu veya Kenya Ankara Büyükelçiliği’ne direk olarak yapılamaz. Türkiye’den yapılan Kenya e vize başvuruları için alanında donanımlı bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanızı tavsiye ederiz. Kenya elektronik vize başvurusu Kenya Konsolosluğu’nun belirlediği kriterlere bağlı olarak Kenya devletinin elektronik vize sistemi üzerinden online ortamda yapılmaktadır.

Mail adresiniz üzerinden açılacak hesapla birlikte Kenya Konsolosluğu’nun talep ettiği bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalı, istenen evraklar beyan edilmelidir. Kenya e vize başvurularında tüm ödemeler online olarak yapılmaktadır.

Kenya vizesi için gerekli evraklar

Kenya e vize başvurularında konsolosluğa ibraz edilmesi gereken evraklar mutlaka gidiş amacınıza uygun olarak beyan edilmelidir. Kenya vizesi için gerekli belgelerin taranmış hallerinin hazır bulunması yeterli olacaktır.

Kenya vizesi için temin edilmesi gereken evraklar

*Kenya Vize İşlem Ücreti Ödeme Dekontu

*Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunmalıdır

*Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine çekilmiş vesikalık fotoğraf (Scan edilmelidir)

*Turistik başvurular için otel rezervasyonu: Kenya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyonu dosyanıza eklemelisiniz. Otel rezervasyonunuzun seyahatiniz başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu ve konfirmeli olması gerekmektedir.

*Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

*Ticari başvurular için Kenya’dan davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ticari davet mektubu

*Kenya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi alacaksanız Kenya’dan imzalı davet yazısı ve davet eden Kenya vatandaşının veya oturum sahibinin kimliği gerekmektedir.

Kenya e-vize başvurularında eksik veya yanlış evrakla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

 Kenya vizesi almak zor mu?

Kenya vize sisteminde elektronik vize işleyişine geçişin ardından Kenya vize işlemlerinin bir parça hızlandığı ve kolaylaştığı söylenebilir.

Kenya vizesini kolay biçimde almak için gidiş amacınıza uygun vize türünün tercih edilmesi, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulmasına gayret ediniz. Kenya vize başvuru prosedürlerinin doğru bir biçimde tamamlanması durumunda Kenya vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Kenya sınır kapısında sorun yaşamamak adına Kenya elektronik vize başvuruları konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır. Kenya elektronik vize çıktısı ve geçerli pasaportunuzla birlikte ülkeye girişiniz mümkün olabilmektedir.

 Kenya vize ücretleri

Kenya vize ücretleri başvuru yapılan vize kategorisi ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Kenya vize işlem ücreti e-vize başvurusu sırasında kredi kartı bilgileri kullanılarak ödenmektedir.

Kenya tek girişli turistik vize ücreti: 52 USD

Kenya tek girişli ticari vize ücreti: 52 USD

Kenya tek girişli medikal vize ücreti: 52 USD

Kenya transit vize ücreti: 22 USD

Kenya Özel Ziyaret Vizesi: 0 USD

Kenya Doğu Afrika Turistik Vize Ücreti: 102 USD

Kenya Çok Girişli Turistik Vize Ücreti (3 Aydan 12 Aya Kadar): 102 USD

Kenya Çok girişli ticari Vize Ücreti (3 Aydan 12 Aya Kadar): 102 USD

Kenya vizesi kaç günde çıkar?

Kenya vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 2-5 işgünüdür. Göçmenlik Ofisi’nin çalışma yoğunluğuna göre bu sürenin bir miktar daha uzaması mümkündür. Onaylanan Tanzanya e- vizesi tarafınıza e-posta yoluyla iletilir.

Kenya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.